Budowanie obiektów zabezpieczonych przed radonem.
Czym jest radon?
Czym jest radon? Dlaczego jest tak niebezpieczny? Jakie kroki mogę podjąć, aby temu przeciwdziałać? W naszym filmie wyjaśniamy najważniejsze fakty dotyczące naturalnie występującego radioaktywnego gazu szlachetnego i przedstawiamy, jak się można przed nim chronić.
Najważniejsze fakty o radonie:
- Określona ustawowo wartość odniesienia średniorocznego stężenia radonu w powietrzu w pomieszczeniach ogólnodostępnych i w miejscu pracy: 300 Bq/m³
- Czynności, które zgodnie z ogólnymi zasadami techniki są wymagane w celu ochrony przed wilgocią, służą jako odpowiednie zabezpieczanie przed przedostawaniem się radonu do budynków.
- Stężenie radonu w gazie glebowym może różnić się w zależności od regionu i pory roku.
- Eksperci w kwestiach związanych z radonem służą pomocą w określaniu ekspozycji na radon i w umieszczeniu odpowiednich urządzeń pomiarowych (ekspozymetrów). Ponadto pomagają oni podczas wdrażania koniecznych działań zapobiegawczych.
- Radon to druga najczęstsza przyczyna występowania raka płuc, pierwszą jest palenie.
- W stanie wolnym radioaktywny gaz szlachetny miesza się z powietrzem otoczenia i przez to nie jest szkodliwy.
- Wskazówka ogólna: warto regularnie dobrze wietrzyć pomieszczenia, ponieważ obniża to stężenie radonu.
(Źródło: Niemiecka ustawa o ochronie przed promieniowaniem (Strahlenschutzgesetz – StrlSchG))
Karta radonowa Niemiec
W zależności od regionu stężenie radioaktywnego gazu szlachetnego różni się. To, które obszary są narażone na zwiększone występowanie radonu, wskazuje karta radonowa Niemiec, wydana przez niemiecki Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem (Bundesamt für Strahlenschutz, BfS) w roku 2004.
Z tego powodu na podstawie bardzo ogólnych pomiarów siatkowych określane jest stężenie radonu w gazie glebowym, ale także w pomieszczeniach zamkniętych i na otwartej przestrzeni. Choć radon na otwartej przestrzeni miesza się z powietrzem atmosferycznym, można go wykryć w pobliżu podłoża. Można zauważyć, że ze zwiększonymi stężeniami radonu mamy do czynienia przede wszystkim w górskich regionach Niemiec.
Określona ustawowo wartość odniesienia średniorocznego stężenia radonu w powietrzu w pomieszczeniach ogólnodostępnych i w miejscu pracy. Przez otwór o wielkości główki od szpilki w jednym momencie do domu może wniknąć 900 000 cząsteczek radonu.
W roku 1900 odkryto radon. Ten gaz szlachetny występuje jednak w przyrodzie od samego początku.
Zagrożenie spowodowane przez otwory prostokątne
Prostokątne otwory w płycie fundamentowej, które czasem i dziś wykonywane są pod przepusty kanalizacyjne, nie odpowiadają już wymogom technicznym i nie zapewniają wystarczającej ochrony budynku przed wnikającym gazem. To samo dotyczy niewłaściwie wykonanych uszczelnień przepustów do budynków.
Warto zobaczyć na własne oczy.
Zabezpieczenie przed radonem dzięki odpowiedniemu uszczelnieniu
Aby zapewnić pewne, bezpieczne uszczelnienie przewodów doprowadzających i odprowadzających media należy dokonać wyboru właściwego rozwiązania. Odpowiednie rozwiązania do przepustów, a także zasilania budynku, czy przewodów kanalizacyjnych są więc istotnymi czynnikami podczas projektowania i budowy budynku.
Zabezpieczenie przed radonem i wilgocią dzięki firmie Hauff-Technik
Odpływ
AT110Kołnierz uszczelniający do uziomów
do prętów uziemiających i bednarek
HMKUniwersalny pakiet przyłączeniowy
do budynków bez piwnicy
MSH Basic FUBO BHPxmBudynki z piwnicą
Radon może wnikać do budynku przez najdrobniejsze szczeliny.
Zabezpieczenie przed radonem i wilgocią dzięki firmie Hauff-Technik
Uniwersalna manszeta do przepustu ściennego
bez krawędzi stykowej
UDMUniwersalny pakiet przyłączeniowy
do budynków z piwnicą
MSH PolySafe BHPCertyfikowana ochrona przed radonem
Nasze produkty są kontrolowane i zostały certyfikowane pod kątem nieprzepuszczalności radonu. Podczas tej procedury materiały EPDM i ABS zostały gruntownie przebadane przez organizację Deutsche Akkreditierungsstelle. Tutaj można znaleźć odpowiednie certyfikaty kontrolne:
INFORMACJE O RADONIE DO POBRANIA
Wszystkie dane i fakty dotyczące radonu i budynków zabezpieczonych przed radonem można znaleźć w naszej broszurze dotyczącej radonu.